Odwodnienia liniowe z polimerobetonu, czyli podwójnie nowoczesne rozwiązanie

Jak rozpoznać przestrzeń współczesnego, nowoczesnego miasta? Jego znaków charakterystycznych można szukać w zabudowie, można przyglądać się gmachom, które zajmują miejski teren. Ale niektórych nie należy wcale szukać po tej stronie gruntu – o nowoczesności danej przestrzeni często rozstrzyga to, czy coś znajduje się tam, gdzie nie sięga wzrok przechodnia. Odwodnienia liniowe to właśnie takie ukryte przed wzrokiem rozwiązania, dzięki którym współczesność nabiera konkretnego znaczenia. Bo nowoczesne miasto to takie, które radzi sobie z problemem nadmiaru wody i potrafi przechytrzyć deszczówkę, a niekiedy nawet wykorzystać ją do własnych celów.

Odwodnienia liniowe z polimerobetonu

Wbrew pozorom, kanalizacja nie jest zupełnie nowym rozwiązaniem – o tym jak może być przydatna, przekonali się już starożytni, niestety później Europejkom zajęło kilka wieków, by przypomnieć sobie, jak genialne i potrzebne to rozwiązanie. Z czasem wróciło odkryte już wcześniej rozwiązanie, a jednocześnie doskonaliła się jeszcze myśl techniczna – i pozwoliła zrealizować dawny zamysł na nowe, doskonalsze sposoby.

Odwodnienia liniowe – to nazwa technicznego rozwiązania, które stosuje się obecnie w miejskiej przestrzeni, która ma być chroniona przed niepotrzebnymi kałużami. Woda, która zatrzymałaby się na wybrukowanej powierzchni, natrafia bowiem na kratkę, która przykrywa wąskie i długie korytko. To zaś łączy się z kolejnymi elementami sieci, która skutecznie odprowadza wodę tam, gdzie deszczówka nie będzie przeszkadzać ani stwarzać realnego zagrożenia. Do stworzenia takiej sieci podziemnych kanalików potrzebny jest oczywiście odpowiedni materiał budowlany – i tu również chętnie powraca się do mądrości starożytnych, ponieważ sięga się po beton. To tworzywo służy budowniczym bardzo dobrze od wielu wieków – ale okazuje się, że i takie genialne rozwiązanie można jeszcze ulepszyć z pomocą nowych ustaleń nauki. Ustalenia chemików pozwoliły bowiem stworzyć beton polimerowy, który przewyższa swojego poprzednika pod wieloma względami. Powstaje dzięki temu, że rolę spoiwa odgrywają w nim syntetyczne żywice – a dzięki nim polimerobeton szybciej zastyga. Później jest zaś bardziej wytrzymały niż beton tradycyjny, zarówno na wpływ czynników mechanicznych, chemicznych, jak i innego niszczącego bodźca – czasu. Odwodnienia liniowe z polimerobetonu sprawdzą się właśnie w wielkomiejskiej, nowoczesnej przestrzeni. Tam, gdzie ulice, place i chodniki muszą utrzymać niebagatelne ciężary gmachów, konsekwencje intensywnego ruchu ulicznego.