Naczynia porcelanowe w laboratorium chemicznym

Kiedy mówimy o porcelanie, niemal automatycznie uruchamia się skojarzenie z miłymi chwilami przy herbacie, a konkretnie – z trzymaniem w dłoniach filigranowych filiżanek, wykonanych z tego szlachetnego tworzywa. Niekiedy porcelana może zawitać do naszych domów pod postacią moździerzy, przydatnych podczas rozdrabniania różnych produktów. Ale czy dla porcelany znajdzie się miejsce w laboratorium chemicznym? Jeśli pomyślimy o niej, jako tworzywie moździerzy, to oczywiście tak. Ale, jak się okazuje, laborant ma pod swoją opieką także inne naczynia z tego materiału.

Jakie naczynia porcelanowe spotyka się w laboratorium?

Laboranci, którzy korzystają z naczyń laboratoryjnych i opiekują się nimi, mają pod swoją opieką przede wszystkim szklane przedmioty. To szkło może mieć oczywiście konkretne cechy szczególne, ale na jego tle wyróżnia się oczywiście porcelana. Oczywiście, jest to szczególny rodzaj porcelany, zawierający więcej glinki: przez to naczynia używane w laboratorium są odporne na wysokie temperatury i wpływ chemicznych odczynników, z jakimi może się zetknąć. Jak już wspomniano, z niej są wykonane moździerze – ale to dopiero początek listy porcelanowych rzeczy, które spoczywają na laboratoryjnych półkach. Podobny kształt, czyli niedużych, niskich miseczek, mają parownice, w których tężeją roztwory. Wyższe pojemniki, o mniejszej średnicy, to tygle, często wyposażone w pokrywki – w nich odbywa się sucha destylacja.

W podobnym kształcie są zlewki, które pomagają ogrzewać, przelewać rozmaite substancje. Skoro mowa o przelewaniu, z porcelany są produkowane także lejki, które sprawdzą się świetnie w kontakcie z chemikaliami i tym, co posiada wysoką temperaturę. Zaś to, co jest gorące, może wyżarzać się w specjalnym, niskim naczynku z porcelany, które zwykle ma kształt prostokąta. Okrągłe są z kolei wkłady do szklanych eksykatorów. Ten zbiór pojemników uzupełniają jeszcze szpatułki i łódeczki do spalań – te pierwsze akcesoria pomagają przenosić preparaty, a drugie umożliwiają przeprowadzenie najprostszej reakcji w całkowicie bezpieczny sposób.

Jak wynika z tego krótkiego opisu, naczynia porcelanowe zajmują sporo miejsca w laboratoryjnych szafkach, bo mogą się przydać w wielu sytuacjach. Oczywiście trzeba się nimi odpowiednio opiekować: łagodnie, ale skutecznie czyścić, rozsądnie suszyć, ostrożnie przechowywać. Porcelana laboratoryjna jest znacznie bardziej wytrzymała od tej, którą znamy z codzienności, ale pomimo tego warto dbać o te naczynia, by służyły jak najdłużej.

Konsultacja merytoryczna artykułu: EQUIMED.