Lejek – przydatny także w laboratorium

Akcesoria zwane lejkami bardzo ułatwiają nam wykonywanie wielu czynności. Ich konstrukcja jest genialna w swojej prostocie – to otwarte, stożkowate kształty, które można wykorzystywać jako pomocników przy przelewaniu lub przesypywaniu różnego rodzaju substancji z jednego pojemnika do drugiego. Jednak to właśnie mnogość sytuacji, w jakich lejek może okazać swoją przydatność sprawia, że asortyment tych pomocy jest bardzo zróżnicowany i niekiedy może przyprawiać o dylematy.

Na kłopoty…. lejek!

Jak juz wspomniano (a także jak wskazuje sama nazwa tego akcesorium), lejki są często wykorzystywane do przelewania płynnych substancji. Ich użyteczność polega zaś na tym, że można taką czynność wykonać bardzo szybko i bez przesadnego skupienia. Jeśli bowiem ujście lejka umieści się w szyjce butelki, do której przelewany płyn ma trafić, można mieć pewność że cała dawka trafi spokojnie na nowe miejsce, żadna kropla nie zostanie uroniona. Taka perspektywa jest zachęcająca przede wszystkim dla tych, którzy chcą jak najsprawniej wykonywać laboratoryjne obowiązki, którym zależy na czasie.

Jednocześnie, użycie lejka zwiększa także bezpieczeństwo pracy – bo skoro dzięki szyjce lejka cała substancja trafi do butelki (czy innego pojemnika) to znaczy że nie trzeba się bać rozlania płynu, który na przykład jest niebezpieczny albo mógłby groźnie zareagować z podłożem czy ciałem laboranta. Same lejki, przeznaczone do użytkowania w laboratoriach, są wykonywane z materiałów, które nie wchodzą w chemiczne reakcje, może to być na przykład polipropylen.

Warto jednak podkreślić, że nazwa lejka może być nieco myląca – a warto zaangażować go także w czynności związane z przesypywaniem substancji stałych, ale tak drobnych czy pokruszonych, że zachowują się podobnie do cieczy. Lejki do materiałów sypkich mają często nieco inne wyprofilowanie, niekiedy ich wewnętrzna powierzchnia jest delikatnie użebrowana, żeby pomóc proszkowi trafić na odpowiedni tor, szybciej sunąć w stronę szyjki.

Używając lejka, można błyskawicznie umieścić w wybranym pojemniku preparaty, które bez takiej pomocy trzeba by bardzo długo i ostrożnie, ręcznie wprowadzać do pojemnika, na przykład słoika o niedużej średnicy. Wybierając konkretne modele lejków, można kierować się właśnie tym, czy dane modele są przeznaczone do pracy z płynami czy substancjami sypkimi. Kwestią wyboru jest także materiał, z jakiego dany lejek został stworzony: tu trzeba kierować się właściwościami chemicznymi substancji, z którymi się pracuje. Wybór w asortymencie lejków jest ponadto duży tak z uwagi na to, że lejki mają różną pojemność.

Czytaj więcej na: https://www.equimed.com.pl/katalog/42-naczynia-i-pojemniki/