Doniczki – pomocnicy każdego miłośnika kwiatów

Popularne powiedzenie mówi, że natura uśmiecha się poprzez kwiaty – i te uśmiechy przyrody są na tyle urokliwe, że staramy się nimi otaczać na każdym kroku. Rośliny, które wydają kwiaty, to jedne z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych, jakie pojawiają się w zamieszkiwanych lub użytkowanych przez nas miejscach. Najłatwiej jest sprowadzić do dowolnego miejsca kwiaty cięte: zadbanie o ich potrzeby polega na wstawieniu ich do wazonu wypełnionego wodą.

Niestety te uśmiechy natury są najmniej trwałe – woda utrzyma je w dobrym stanie przez kilka, może nawet kilkanaście dni, ale po pewnym czasie zwiędną i przestaną być czarującą ozdobą. Na znacznie dłużej może zadomowić się w każdym wnętrzu roślina, która przybywa tam jako roślina doniczkowa.

Doniczki – co tak naprawdę im zawdzięczamy?

Doniczkę można najprościej opisać jako specyficzny pojemnik. Ma zawsze taką:

  • wielkość,
  • kształt,
  • pojemność,

żeby z powodzeniem zmieściła się tam bryła korzeniowa danej rośliny. Miejsca musi być na tyle dużo, żeby korzenie były otoczone wystarczającą ilością ziemi – z której będą pobierać konieczne składniki odżywcze i w której będą mogły się swobodnie rozrastać. To właśnie cały sekret tego, że okazy które przybywają do wnętrz mieszkalnych i użytkowych w doniczkach, mogą zadomowić się w tych miejscach na dłużej. Doniczka jest bowiem niczym innym, jak namiastką naturalnych okoliczności, w jakich wzrasta i rozwija się roślina. Wszystko, co trzeba jej dostarczyć, to składniki odżywcze i dawki wody, podawane do ziemi – nie można też zapominać o dostępie do słonecznego światła i świeżego powietrza. Dzięki temu wszystkiemu, doniczkowy okaz będzie długo cieszył oczy i uśmiechał się do nas ze swojego miejsca w pomieszczeniu.

Doniczki to zatem nieodzowne akcesoria, jeżeli chcemy zaprosić zieleń do naszej przestrzeni użytkowej. Same w sobie mogą stać się także ozdobami i wzbogacać aranżację. Doniczki mogą być pełne prostoty, ale i przybierać formy bardziej ozdobne. Doniczki, czy też specjalne, bardziej wymyślne osłonki, można z powodzeniem dobrać do własnych potrzeb, wyznaczanych przez styl wystroju wnętrza lub panującą w pomieszczeniu kolorystykę.

Już rzut oka na asortyment sklepów ogrodniczych (lub takich z elementami dekoracyjnymi), pozwala się zorientować, że producenci starają się dostarczyć klientom jak najszerszy wachlarza możliwości: doniczki są bowiem zróżnicowane także pod kątem kolorystyki, nieskończona zdaje się też inwencja projektantów zdobień. A wszystko po to, by zadowolona była nie tylko roślina, ale i jej właściciel, który zaprasza ją do swego otoczenia.

Inspiracja: http://www.formplast.pl/