Zestawy do mycia naczyń laboratoryjnych

Jakość pracy danego laboratorium jest ugruntowana przede wszystkim w tym, jaką wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami dysponują zatrudnieni w nim laboranci. Jednak to, czy dane badania czy eksperymenty będą rzeczywiście dawały wiarygodne efekty, zależy od czegoś jeszcze – od tego, na ile sterylne warunki będą panowały w miejscu operowania odczynnikami czy próbkami. Kluczem do sukcesu jest tu utrzymywanie należytego porządku: dzięki między innymi idealnemu czyszczeniu naczyń laboratoryjnych. Procedura takiego mycia składa się z pewnych określonych kroków i zasad: a wśród nich znajduje się między innymi stosowanie odpowiednich rozpuszczalników i detergentów, a także przyrządów pomagających usunąć zanieczyszczenia ze ścianek naczyń. Ale specjalne pomoce służą do tego, by idealnie wysterylizować pipety i biurety, czyli te naczynia, które na co dzień służą do nabierania i odmierzania różnego rodzaju substancji.

Zestawy do mycia pipet i biuret – czyli czego nie może zabraknąć w laboratorium

Pipety i biurety to pojemniki o walcowatym, wąskim i wydłużonym kształcie. Jak łatwo się domyślić, doczyszczenie ich nie należy do łatwych zadań. Najlepszą metodą usunięcia wszelkich zanieczyszczeń z tego typu naczyń, jest namoczenie ich – by przez odpowiednio długi czas na znajdujące się wewnątrz resztki oddziaływały konkretne substancje myjące: rozpuszczając odczynniki zastygłe na ściankach naczyń lub zalegające w zakamarkach. Taki zestaw składa się z pojemnika, w którym zostaną umieszczone naczynia, zalane wodą i środkami czyszczącymi. Taki pojemnik ma zazwyczaj wydłużony, cylindryczny kształt, ale dość dużą średnicę – by wewnątrz mogło zmieścić się dość dużo pipet, które czekają na doczyszczenie po intensywnym dniu pracy laboratorium. Umieszczając tam wymagające czyszczenia szkło laboratoryjne, unika się także ryzyka, że naczynia stłuką się.

Zestawy do mycia naczyń laboratoryjnych to coś absolutnie niezbędnego – zwłaszcza w laboratoriach, w których pracuje się z substancjami żrącymi i toksycznymi. W zależności od potrzeb, można niekiedy skorzystać także ze specjalnych uchwytów, które stworzą większy dystans między ręką laboranta a naczyniami, w których mogą znajdować sie resztki niebezpiecznych substancji.