Producent doniczek – jak rozpoznać dobrego?

Doniczki to niezastąpione akcesoria – zwłaszcza gdy zamierzamy zaprosić rośliny do naszego domu. To ziemia, która zmieści się w doniczce, stanie się przestrzenią do życia dla okazu, który będzie upiększał nam mieszkalne wnętrze. Choć myślimy wówczas głównie o estetyce, czyli prezencji samej rośliny i towarzyszącej jej osłonki, oczywiście najważniejszą kwestią jest to, by doniczka odpowiadała wymaganiom okazu – przede wszystkim, by dawała bryle korzeniowej odpowiednią ilość miejsca do rozrastania się korzeni.

Co oferuje dobry producent doniczek?

Już rzut oka na rynek konsumencki zdradza, że nie brakuje producentów tych jakże potrzebnych miłośnikom roślin akcesoriów, jakimi są doniczki. Ta konkurencja przekłada się oczywiście na to, że klient poszukujący osłonki dla konkretnego okazu, może dość łatwo wpaść w konsternację – tak duży jest wybór dostępnych możliwości. Doniczki kuszą rozmaitymi barwami i wzornictwem, ale także kształtami i typami tworzyw. Te dwie ostatnie jakości są już istotne głównie ze względu na indywidualne potrzeby rośliny, związane z kształtem (być może rozwijającej się) bryły korzeniowej oraz warunków, w jakich roślina ma być przechowywana. Producent doniczek, który chciałby zaspokajać potrzeby szerokiego grona klientów lub zaspokajać popyt tych, którzy zajmują się roślinami różnego rodzaju, powinien mieć więc w swoim asortymencie doniczki z naturalnych i sztucznych, rozmaicie zdobionych tworzyw, które mają:

  • okrągłe dno i analogicznie ukształtowane górne krawędzie

  • dno i górne krawędzie w kształcie prostokąta (lub prostokąta foremnego, czyli kwadratu)

  • ścianki niskie

  • ścianki wysokie

  • ścianki wysokie, rozszerzające się ku górze (to specjalne doniczki do róż).

Dobry producent doniczek to taki, który wytwarza osłonki o zróżnicowanych cechach funkcjonalnych i estetycznych – ponieważ rozumie, że każda roślina zasługuje na wsparcie maksymalnie dostosowane do jej indywidualnych potrzeb. Prezentowane przez niego osłonki powinny być zróżnicowane pod kątem rozmiarów – by możliwe było dobranie prawdziwie idealnej osłonki lub sukcesywne zmienianie doniczki: w miarę tego, jak bryła korzeniowa będzie się rozrastała. Niekiedy producenci specjalizują się w obrębie pewnych tworzyw – wówczas rozstrzygającym kryterium powinna być jakość używanych materiałów.